آیا انجام یک پایان نامه فناوری اطلاعات (IT) در سطح دکتری به فرضیه نیاز دارد؟

انجام پایان نامه دکتری فناوری اطلاعات (IT)

فرضیه­ ها ممکن است مربوط به پایان­ نامه­ های علوم پایه باشد ، اما آیا به انجام پایان­ نامه فناوری اطلاعات (IT) نیز مربوط است ؟ در جواب باید بگوییم که معمولا به خاطر نوع روش در پایان نامه دکتری فناوری اطلاعات نوشتن فرضیه به دلیل اکتشافی بودن نیاز نیست . در برخی پایان نامه های مهندسی بله ، بیشتر از همه ، زیرا در مقایسه با اکتشاف ، اختراع فعالیت هدایت­ شده ­تری است ؛ انحصار متقابلی در میان نیست ! من واژه فرضیه که می­گوید : زیر بنای پایان­ نامه فناوری اطلاعات است  ، را ترجیح می­دهم ؛ ممکن است شما با اهداف یا منظور آشنا تر و راحت­ تر باشید . فرضیه نیروی محرکه (electromotive force) یا (emf) برای پایان­ نامه­ تان است . فرض کنید پروژه­ ی شما شامل استفاده از شبکه­ های عصبی مصنوعی (ANN ها) همراه با سخت ­افزاری مناسب است تا سیب­ های خوب از بد را جدا کند . فرضیه این پروژه ممکن است «امکان جداسازی سیب­ های خوب از بد با استفاده از ANN ها و سخت­ افزاری مناسب» باشد . توجه کنید که آنچه در فرضیه شما اشاره شده است تعریفی از سطوح قابل قبولی از درستی می ­باشد (چگونه کیفیت واژه­ های «ممکن»، «خوب» و «بد» را مشخص می­ کنید؟).

فرض کنید با کامل شدن پروژه­ تان شما کشف می­ کنید که سیستمی که شما طراحی کرده بودید به خوبی با سیب­ های سبز کار می­ کند اما با سیب­ ها قرمز نه . شما دانش جدیدی را کشف کرده ­اید و قادر هستید به عنوان یک نقطه­ ی شروع برای تحقیق بیشتر یک فرضیه بازبینی­ شده پیشنهاد دهید . پروژه­ ی شما صحت یک فرضیه مانند «امکان جدا کردن سیب­ های سبز خوب از سیب­ هایسبز بد با صحتی بیشتر از ۹۰ درصد و با استفاده از ANN ها و سخت ­افزاهای مناسب» را نشان می­ دهد[۱].هیچ­گاه فراموش نکنید که یک فرضیه باید زیر بنای هر پایان­ نامه باشد . این چیزی است که داستان شما درباره­ ی آن است . اگر فرضیه ­تان را در نظر داشته باشید ، در زمان نوشتن پایان­ نامه­ تان هرگز به بیراهه نمی­روید .


[۱] دکترا های علوم ادعا می ­کنند (۷) که یک فرضیه نمی ­تواند به طور قطعی ثابت شود ، اما قابل دست­کاری هست . ما در این­جا آشکار سازی این مباحث را هدایت می­ کنیم .