انجام پایان نامه مدیریت گرایش خط مشی گذاری

وقتی دانشجوی دکترای مدیریت می خواهد به انجام پایان نامه گرایش خط مشی گذاری بپردازد ، دغدغه های بسیاری در ذهنش خواهد داشت . تفکر . طراحی . نوشتن . بازبینی و اصلاح. چرخه ­ای است که توسط باراس (Barrass) در کتاب مختصر اما بسیار مفیدش در مورد نوشتن به صورت علمی، مورد حمایت قرار گرفته است . تفکر آشفته باعث آشفته نوشتن : یعنی نوشتنی مبهم، نامفهوم و ناخواسته می­شود . قبل از نوشتن و اصلاح، فکر کنید و طراحی نمایید .

نوشتن فرآیندی خطی نیست بلکه چرخه­ ای است . با توجه به مفهوم و چشم ­اندازی واحد، چیزی که اول می ­آید ممکن است در آخر نوشته شود . اما کجا شروع می ­شود ؛ چگونه بازبینی و اصلاح می­ شود ، و چند بار ؟ در ابتدا به ما اجازه دهید تا به افراد خبره و با تجربه گوش دهیم . ما در اینجا چند نکته ظریف کلیدی را بازگو می کنیم :

 ۱٫ در ابتدا با نوشتن شروع نمایید . نوشتن را تا خاتمه­ ی پروژه و تحقیق ­تان با تاخیر نیندازید . هر زمان که بخشی از کار را تمام می­ کنید «گزارش فنی» کامل و مختصری را بنویسید. بااین روش، شما هر چیزی را که انجام دادید به خاطر می­آورید و زمانی که کار هنوز در ذهن­تان تازه است با دقت آن را ثبت می­ کنید . مخصوصا اگر کارتان برنامه­ نویسی باشد .

۲٫ در ابتدا خطا ها را مشخص کنید . یک «گزارش فنی» که به خوبی نوشته شده است شما را مجبور می­کند قبلاز حرکت به سمت چیز دیگر ، در مورد آنچه انجام داده ­اید فکر کنید . اگر اشتباهی وجود داشته باشد ، به جای موکول کردن آن به وقتی که از نظر زمانی تحت فشار هستید و به آن دسترسی ندارید ، فورا آن را شناسایی می­کنید و می­ توانید به آسانی آن را تصحیح کنید .

۳٫ پایان­ نامه خودرا از درون به بیرون بنویسید . با فصل­ های مربوط به کار تجربی و آزمایشگاهی خود شروع کنید . در این صورت با اعتماد به نفس خواهید نوشت زیرا می­ دانید کارتان از سایرین بهتر است . بعد از غلبه بر الزامات ابتدایی ، سراغ فصل ­های بعدی بروید .

۴٫ با یک ضربه سنگین تمام کنید ، نه شکایت و زاری . چیزهای مقدماتی را اول ، و بهترین­ ها را برای آخر نگهدارید . اولین و آخرین تجربیات مورد تاکید هستند . فصل­ های خود را طوری مرتب کنید که اولین و آخرین فصل­ های آزمایشگاهی­ شما دقیق و قابل اطمینان باشد .

۵٫ بعد از نوشتن نتیجه ­گیری ، مقدمه را بنویسید . کارشناس ابتدا مقدمه و سپس نتیجه ­گیری را خواهد خواند تا ببیند اگر وعده­ای در ابتدا مطرح شده است بعدا در واقعیت عملی شده است . مطمئن شوید که مقدمه و نتیجه­ گیری صد در صد با هم هماهنگ باشند .

۶٫ «هیچ­کس به تنهایی جزیره نیست». بازبینی انتقادی مقالات کارتان را در متن قرار می­ دهد. معمولا یک­ سوم پایان­ نامه­ دکتری در مورد سایر کارها است ؛ و دو سوم آن چیزی است که خودتان انجام داده ­اید . بعد از یک بازبینی کامل و انتقادی ، داوطلب دکتری باید توانایی شناسایی محققان اصلی رشته مورد نظر و ساختن پروپوزالی دقیق برای پژوهش دکتری را داشته باشد .

۷٫ زمان نوشتن پایان­ نامه ­تان را تخمین بزنید و سپس آن را سه برابر کنید تا به برآوردی صحیح دست یابید . نوشتن در یک دوره منعطف بسیار مطلوب و همچنین کمتر تخمین زدن زمان مورد نیاز نیز آسان است ؛ اما افزیش سه برابری تخمین اولیه واقعی ­تر است .