نکات عمومی انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت

پایان نامه مدیریت برای دانشجویان کارشناسی ارشد بسیار حائز اهمیت است و باید خوب انجام شود . در زمان نوشتن هر كدام از فصل­ ها ، براي درك و فهميدن اش ، آن را بخوانيد ، به جریان منطق و پیوستگی آن توجه کنید . سپس آن را دوباره بخوانید ، در این زمان به چگونه قابل فهم بودن آن توجه کنید . در نهایت دوباره آن را از نظر توجه به املا ، دستور زبان ، سبک وظاهر چاپی ، و جایگذاری تصاویر و سایر موارد بخوانید . در این سه مرحله ، شما در حال بررسی یک فصل از نظر ساختار ، ماهیت و سبکش هستید .

 در هر خوانش ، در هنگام انجام پایان ­نامه ارشد مدیریت خود را آنچنان که احساس می ­کنید مناسب است ، اصلاح کنید .

بعد از قرار گرفتن همه فصل­ ها در جای خود ، دوباره پایان­ نامه را بخوانید و این بار به فهم و دریافت کلی ، انسجام ، قابل فهم بودن و ارائه ­اش توجه کنید .

 از مشاور خود و هر کس دیگری می ­توانید بخواهید تا آن را بخواند و پیش نویس­ های اولیه پایان ­نامه­ تان را نقد کنید . هر چه پایان ­نامه خود را بیشتر پیرایش کنید ، شانس ­تان را برای دریافت نمرات بالاتر افزیش می ­دهید . یک پایان­ نامه که خوب نوشته شده باشد مانند بخشی از مبلمان است که به خوبی برق انداخته شده است : ظرافت و زیبایی ­اش از ارزش آن حکایت می ­کند .

برآورد زمان لازم برای طرح ، نوشتن و تصحیح پایان­ نامه­ تان بسیار آسان است . به عنوان یک دستور العمل کلی ، یک تا سه ماه برای نوشتن پایان­ نامه کارشناسی و حداقل ۶ ماه برای پایان­ نامه دکتری در نظر گرفته می­ شود . به عنوان یک قانون دیگر ، برآورد اولیه خود را سه برابر کنید تا به یک بازه زمانی واقعی ­تر دست یابید .

اگر پایان­ نامه خود را طبق بخش هایی که در این دستور العمل پیشنهاد شده است نوشته ­اید ، کار نوشتن در انتهای پروژه ­تان نباید خیلی سخت و بزرگ به نظر آید .

هر چقدر هم که نوشتن را دوست نداشته باشید ، آن را به تعویق نیندازید . به خاطر داشته باشید که نوشتن نیز یک بخش جدایی ­ناپذیر از پروژه یا فعالیت پژوهشی شما است . شرودر (Schroeder) با استفاده از یک مدل مشابه خود که یک تجزیه و تحلیل جالب از چگونه «… نوع طولانی­ تر بدون نتیجه­ گیری دقیق روی چنین پروژه­ای عمل می­کند ، تاریخ تکمیل مورد انتظار دورتر می ­شود» ارائه می­ دهد .

این پاراگراف مخصوص دانشجویان دکتری است . دوره­ای که شما مشغول نوشتن هستید دوره ­ای است که شما آسیب­ پذیر تر  هستید : هیجان پژوهش در شما پنهان است ، بورس تحصیلی شما ممکن است در حال تمام شدن باشد یا قبلا تمام شده باشد ، فشار های مالی تشدید خواهد شد ، و ممکن است تعهدی برای کار نیمه وقت داشته باشید و نیمی از وقت را بنویسید . ممکن است پیشنهادات شغلی جذابی برای شما وجود داشته باشد . انگیزه خود را در طی این دوره ­ی سخت از دست ندهید . از دست دادن انگیزه می­ تواند یکی از دلایل اصلی باشد که خودتان را از رسیدن به دکتری محروم کنید (۲۰). پایان ­نامه و رساله خود را بنویسید و به بقیه زندگی خود برسید .

تفکر پژوهشی می تواند منجر به انجام پایان نامه ارشد مدیریت شود !

پایان نامه کارشناسی ارشد بایستی نشان دهد که دانشجو قادر است به روش علمی فعالیت نموده و کارهای اصلی و ثانویه منتشر شده در زمینه پایان نامه را تحت تسلط دارد . پایان نامه بایستی کمک کننده در پیشرفت دانش باشد . رشته و گرایش های مدیریتی مانند بازرگانی، صنعتی، تحول، بحران، دولتی و صنعتی، MBA، و سایر گرایش ها باید با اصول خودش تهیه و تنظیم شود . در گروه های دانشگاه های مختلف همچون سایر فرم های ارزیابی ، متن نوشته شده ارزیابی می شود . صرف نظر از زمان و تلاشی که در کار پژوهش صرف شده است ، در نهایت ، ارزیابی بر کیفیت گزارش ارائه شده و دفاع شفاهی از پایان نامه صورت می پذیرد . به این ترتیب ساختار و نظم متن ، بسیار مهم است . هیچ راه درست یکسانی برای نوشتن پایان نامه وجود ندارد ، زیرا هر یک از آنها منحصر به فرد بوده و بسیاری از نتایج پژوهش به صورت چند بعدی است و تفاسیر مختلف را دربر دارد . راه ها و روش های نوشتن یک پایان نامه و یا مقاله پژوهشی خوب بسیار است . برخی دستورالعمل ها وجود دارند که نشان دهنده رایج ترین راه ها برای سازماندهی پایان نامه است ، اما سایر روش ها نیز امکان پذیر است . دانشجویان بایستی با استاد راهنمای خود مشورت کنند تا بهترین حالت را برای پروژه تعیین کنند .

دانشجویی که می خواهد شروع یک تز کارشناسی ارشد را استارت بزند باید خود و فکر خویش را با روش های پژوهشی همگام کند و به اصطلاح تفکر پژوهشی داشته باشد . در این راه حتما می تواند از کمک موسسات مشاوره که بهترین شان هم برای دانشجویان سال بالایی شناخته شده هستند استفاده کند . ولی روند یادگیری خود از تز را هم نباید فراموش کند که بتواند دفاع خوبی از پایان نامه مدیریت خود انجام دهد .