انجام پایان نامه دکتری حسابداری

انجام پایان نامه دکتری حسابداری

لازمه ی دریافت مدرک دکتری در رشته ی حسابداری نیز همانند باقی رشته ها ، انجام پایان نامه دکتری حسابداری است . این رشته در مقطع دکتری دارای دو گرایش حسابداری و حسابرسی است که دانشجویان مقطع دکتری در هر کدام از دو گرایش که به آن مشغول بوده اند باید به انتخاب موضوع برای پایان نامه ی خود بپردازند .

به طور کلی اگر بخواهیم رشته ی حسابداری را توصیف کنیم باید بگوییم حسابداری یک فعالیت خدماتی در زمینه ی اقتصادی است که به فراهم کردن اطلاعات کمی با ماهیت مالی می پردازد .

برای انجام پایان نامه دکتری حسابداری پنج روش تحقیق وجود دارد که دانشجویان با توجه به موضوع خود یکی از آنها را انتخاب میکنند. روش های تحقیق شامل پنج روش تاریخی، توصیفی، همبستگی، پس رویدادی و تجربی می باشد که معمولا دانشجویان در ایران برای انجام پایان نامه دکتری حسابداری از روش تجربی کمتر استفاده می کنند .

معمولا نرم افزار هایی وجود دارد که دانشجویان مقطع دکتری در انجام پایان نامه دکتری حسابداری از آنها استفاده می کنند . این نرم افزار ها نیز شامل Eviews، Lisrel و SPSS می شود که البته مشاهده شده است که اکثرا دانشجویان از نرم افزار Eviews بیشتر استقبال می کنند .

منابعی که دانشجویان برای انجام پایان نامه دکتری حسابداری از آن استفاده می کنند اکثرا مقاله های فارسی و انگلیسی است که در سه سال اخیر چاپ شده اند و مطالب آنها به روز و کاربردی است. البته باید توجه داشت که برای انجام پایان نامه دکتری حسابداری باید از یک فرهنگ لغت حسابداری برای تعریف مفاهیمی که در طول مقاله به کار میبریم نیز استفاده کنیم و معنی مفاهیم را برای دیگر افراد روشن کنیم .

اگر بخواهیم نحوه ی تدوین و نگارش پایان نامه را برای دانشجویانی که قصد انجام پایان نامه دکتری حسابداری را دارند شرح دهیم باید بگوییم که پایان نامه ی این رشته نیز همانند دیگر رشته ها دارای ۵ فصل است که مطالب هر فصل تکمیل کننده مطالب فصل قبلی است . فصل اول را که باید به مقدمه چینی و کلی گویی در مورد موضوع اختصاص دهیم . معمولا مطالبی که در فصل اول درج میشود ۹۰ درصد موضوع مقاله را توضیح میدهد .

دانشجویان مقطع دکتری رشته حسابداری اکثرا برای تحقیقات خود از شرکت هایی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده اند استفاده می کنند تا هم بتوانند به نتایج درست و دقیقی برسند و هم اینکه بتوانند راهکارهای عملی و قابل اجرایی ارائه دهند .

آنها اکثرا نتایج و پیشنهادات پایان نامه ی خود را در سایت های معتبر جهانی و ملی ثبت می کنند تا بتوانند تاثیر مطلوبی در نظام اقتصادی کشور بگذارند.

در آخر پایان نامه باید به تایید استادان و مدیران گروه حسابداری برسد و انها با تایید خود مهر اعتبار بر علم دانشجوی خود میزنند. بدون ارائه پایان نامه و تایید انها امکان دریافت مدرک دکتری برای دانشجویان این مقطع وجود ندارد .

به غیر از مطالب علمی معتبر در مقاله ، میزان تسلط دانشجو بر مطالب و موضوع نیز حائز اهمیت است و می تواند در نظر استادان تاثیر گذار باشد . همواره در کشور موسسات علمی وجود دارند که در طول انجام پایان نامه به دانشجو مشاوره ارائه میکنند تا بتواند پایان نامه را بهتر انجام دهد .

 

تفاوت بين انواع پايان ­نامه كارشناسي ارشد و دکتری حسابداری در درجه و مرتبه است نه نوع . آنها در یک ساختار مرسوم و نیازمندی به دقتی منطقی ، مشترک هستند . تفاوت در ماهیت و محل تاکید است . مخصوصا ، UWA نیاز دارد که : یک پایان ­نامه دکتری باید سهمی اساسی و مهم برای بورس تحصیلی داشته باشد ، مثلا ، از طریق کشف دانش ، تدوین نظریه ­ها و تفسیر های خلاقانه و جدید اطلاعات شناخته شده و ایده­ های رایج (۲) . در حال حاضر ، یک پایان­ نامه کارشناسی بر اساس کیفیت پژوهش ، اهمیت سهم و سبک ارائه درجه ­بندی
می ­شود .

بنابراین ، پایان ­نامه کارشناسی بر اساس پایه ­های مشابه نوع کارشناسی ارشد مورد قضاوت قرار می­ گیرد . درواقع ، سه مورد از رایج­ ترین کیفیت­ های ذکر شده که یک پایان­ نامه­ کارشناسی درجه یک کسب می­ کند اصالت ، استقلال و تسلط است (۳).

داوطلب انی که پایان ­نامه ­ای برای مراتب علمی بالاتر- مخصوصا پایان ­نامه دکتری- می­ نویسند ، لازم است پژوهش خود را در زمینه دانش موجود ارائه دهند . این به معنی یک بازبینی انتقادی و کامل از مقالات ، نه لزوما خیلی نزدیک به پژوهش ، اما پوشش محدوده­ی کلی ، است .داوطلب دکتری همچنین باید به طور واضح اصالت کار خود را نشان دهد (۲). هرچند هیچ­کدام از این الزامات به طور جدی برای پژوهش کارشناسی کاربرد ندارد ، اما داوطلب باید نشان دهد که با کارهای قبلی مربوط به پژوهش خود آشنایی دارد .

به طور خلاصه ، انجام پایان ­نامه دکتری حسابداری – چه کارشناسی چه کارشناسی ارشد- مدرکی برای قابلیت و ظرفیت داوطلب جهت انجام پژوهشی مستقل تحت هدایت و راهنمایی کارشناس و مشاور ، و تحلیل و مرتبط کردن نتایج مهم پژوهش است . علاوه بر این ، داوطلب برای مراتب علمی بالاتر باید تسلطش را نشان دهد و به طور واضح مشخص نماید که کدام قسمت پژوهش اصیل است و چرا کارش مهم است[۱].

پايان­ نامه (thesis /ˈθi:sɪs/)/ اسم/ ۱٫ پيشنهادي براي حمايت يا اثبات شدن . ۲٫ رساله ­اي اختصاصي براي داوطلب يك درجه ­ي تحصيلي . [در انگليسي ميانه مشتق از زبان يونان باستان= قرار دادن و ارائه كردن يك كار يا پيشنهاد ] (۱).

فرضيه (hypothesis /hʌɪˈpɒθɪsɪs/)/ اسم/ ۱٫ پيشنهادي كه صرف نظر از درستي­ اش، به عنوان اساس استدلال ارائه مي­ شود . ۲٫ گمان و فرضي كه به عنوان نقطه ­ي شروع تحقيقات بيشتر بر وقايع شناخته شده ايجاد مي­شود [در زبان يونان باستان hypothesis“شالوده، مبنا”؛ در زبان يوناني hypo“زير،تحت”] (۱).

از ريشه­ يابي (اتيمولوژي) بالا ممكن است چنين استنباط شود كه پایان ­نامه یک پیشنهاد (اجباری) است که وسيله­ ي آزمودن داوطلبي مي­شود که مایل به رسيدن به درجه علمي خاصي است . اين رايج ­ترين و اغلب اوقات تنها دليل نوشتن پايان­ نامه است . اما دلايل ديگري نيز براي نوشتن پايان­ نامه وجود دارد .

يك پايان­ نامه دکتری حسابداری گزارش كتبي پژوهشي ست كه توسط يك داوطلب در حال انجام است . آن شواهد عيني دانش و شايستگي مولف و نويسنده را در رشته مورد علاقه نشان مي­دهد و بنابراين وسيله ­اي عادلانه براي ارزيابي آنها است . اگرچه نوشتن پايان­ نامه ممكن است در مسير رسيدن به مرتبه­ ي علمي وظيفه ­اي ناخوشايند به نظر آيد ، اما نظمي كه القا مي­كند احتمالا فايده­اي مادام ­العمر دارد .

بيشتر از همه ، پايان­ نامه تلاشي براي برقراري ارتباط است . علوم پايه با كنجكاوي شروع مي­ شوند ، با آزمايش و تجزيه تحليل ادامه مي­ يابند ، و به يافته­ هايي منجر مي­ شود كه سپس با جامعه بزرگتري از دانشمندان و حتي شايد با عموم به اشتراك گذاشته ­شود . بنابراين پايان­ نامه نه تنها ثبت يك كار و فعاليت فني و تكنيكي است ، بلكه تلاشي براي ارتباط با مخاطبان بيشتر نيز هست .


[۱]برخلاف آنچه در سراسر دنیا مرسوم است ، داوطلب انجام کارشناسی ارشد یا دکتری در UWA معمولا لازم نیست یک ارائه شفاهی داشته باشد و از پایان­ نامه ­ی خود دفاع کند . در مقابل ، دانشجویان سال آخر مهندسی کامپیوتر/الکترونیک/الکتریک باید ارائه ­ای شفاهی که بخش کوچکی از نمره­ ی کلی پایان­ نامه­ شان را تشکیل می­ دهد ، آماده کنند .